Warto przeczytać

W najnowszej Niedzieli m.in.:

– Jak pogłębić wiarę? Wielu katolików jest przekonanych, że wiara jest jedynie decyzją woli. Być może dlatego styl życia znacznej liczby osób wierzących nie odbiega znacząco od stylu życia niewierzących. Zapominamy, że wiara wymaga nieustającej pracy, potrzeby przemiany duchowej, co oznacza często także radykalną przemianę życia.

– Kierownik duchowy poszukiwany. Towarzyszy nam w przeżywaniu i rozwoju wiary. Przestrzega przed duchowymi zagrożeniami. Kim jest przewodnik duchowy? Na to pytanie odpowiada ks. Andrzej Cieślik.

– Po co biskupi jadą do Rzymu? Czy to prawda, że polscy hierarchowie zostali wezwani w trybie pilnym przez papieża Franciszka? Czy hierarchowie robią to, czego oczekuje papież? Jak rozumieć wizję synodalności papieża Franciszka?

– Ochrona dzieci Bożych. W Warszawie odbyła się długo oczekiwana i szeroko komentowana w mediach konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

– Na co umierają Polacy? Najnowsze dane nt. umieralności Polaków przedstawione przez GUS mocno niepokoją.

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:

– Pamięć o bohaterskich Podhalańczykach. 82 lata temu pod Broniną koło Szczaworyża rozegrał się krwawy bój. 22 poległych polskich żołnierzy spoczęło na cmentarzu parafialnym.

– Ludzie katedry. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbyła się konferencja naukowa na temat biskupów, kanoników i prałatów związanych z bazyliką katedralną.

– Z potrzeby serca. Kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś obchodzi w tym roku 65. rocznicę powstania. Wizjonerem, który spowodował, że Teatr powstał, był pochodzący z Kresów Stefan Karski.

– Mamy nowego orędownika w niebie. W Pierzchnicy imię kard. Wyszyńskiego nosi szkoła podstawowa, jest w miasteczku Jego pomnik i ulica, jest tablica na kościele, a w czasie beatyfikacji przybył okazały mural na budynku szkoły.

– Wojewódzkie dożynki w centrum Kielc. Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie przewodniczył ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju.

W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:

– „Za darmo” umarło? Jak wygląda współczesny wolontariat? Czy wyrosło pokolenie niezdolne do poświęceń, które z kalkulatorem w dłoni zadaje pytanie: „Czy mi się to opłaca?”.

– Wciąż iść do przodu. O niemieckiej drodze synodalnej oraz warunkach pojednania między narodami w rozmowie z redaktorem naczelnym „Gościa” opowiada abp Ludwig Shick z Bambergu.

– Różaniec? Mam, modlę się. Każdy rozważa Różaniec w osobisty sposób, ale to indywidualne doświadczenie może posłużyć także innym.

– Turów a suwerenność Polski.  Jakie konsekwencje polityczne niosą za sobą zapadające decyzje? „Dla Czechów eskalacja konfliktu w sprawie kopalni Turów to sprawa ekonomiczna i polityczna, dla Unii Europejskiej okazja do pokazania Polsce miejsca w szeregu, dla naszego kraju to kwestia zakresu suwerenności”.