Apel kieleckie policji do seniorów

 

Oszust może odwiedzić cię lub skontaktować się z Tobą jako osoba bliska, policjant, urzędnik, sprzedawca, pracownik służby zdrowia lub spółdzielni.

 

Nadmierna ufność, roztargnienie czy tez brak należytej ostrożności to najczęstsze słabości, które wykorzystywane są przez oszustów, a wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, które uchronią przed utratą dóbr materialnych.

 

ZAPAMIĘTAJ!

 

  • Policja wykonując swoje obowiązki służbowe nigdy nie będzie żądać od Ciebie czy Twoich bliskich przekazania pieniędzy!
  • Nie udzielaj przez telefon informacji dotyczących danych osobowych, numerów kont bankowych, haseł do nich oraz danych dotyczących Twojego stanu majątkowego.
  • Jeśli ktoś obcy prosi Cię o otwarcie drzwi, zapytaj o cel wizyty. Gdy ta osoba stwierdzi, że jest przedstawicielem policji, elektrowni itp. poproś O okazanie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego jego funkcję.
  • Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom nawet jeżeli ktoś twierdzi,  że jest znajomym Twoich dzieci lub wnucząt. Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać nie wahaj się i natychmiast zawiadom Policję dzwoniąc pod 112.
  • Nigdy nie podejmuj pochopnych decyzji pod wpływem chwili, daj sobie czas do namysłu…i nie wierz w cudowne okazje, promocje i wygrane…, nie ma takich!
  • Nie odpowiadaj na nieznane telefony i sms-y informujące o rzekomych wygranych – mogą one dużo kosztować!

 

W razie jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości powiadom Policję

Dzwoniąc na nr 112

 

Apelujemy również do osób młodych – informujcie Waszych rodziców    i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich ufność i życzliwość.