Peregrynacja obrazu św. Józefa

Święty Józef, wolny człowiek miał powody, by iść drogą własnego szczęścia i realizacji swoich planów, jednak wybrał Bożą wolę i zgodził się na opiekę nad Jezusem i Maryją – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia została odprawiona w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach i rozpoczęła Peregrynację Obrazu św. Józefa. Jest ona związana z trwającym Rokiem Św. Józefa i Rokiem Rodziny.

Biskup podkreślił w homilii, że każdy ma wiele wspólnego ze świętym Józefem. Odniósł się też do listu pasterskiego papieża Franciszka „Patris Corde”.

– Jego kochające serce rozumie nasze potrzeby: od codziennych, po duchowe. Papież słusznie zauważa, że w ludzkim życiu są wydarzenia, których człowiek nie rozumie. Reaguje na nie złością lub nienawiścią. A św. Józef odkłada na bok swoje rozumowanie i przyjmuje to, co jest mu proponowane, choć od razu tego nie rozumie. A powodów do obaw i lęków było wiele: choćby z racji obyczajowych – mówił biskup. Zauważył też, że nikt nie poznałby Józefa, cieśli z Nazaretu, gdyby odrzucił on Boże propozycje.

Biskup podkreślił, że święty Józef zaprasza nas do pogodzenia się z własną historią życia.

– Inaczej pozostaniemy zakładnikami naszych oczekiwań i rodzących się z nich rozczarowań. Pogrążymy się w modnej dziś krytyce wszystkiego i wszystkich oprócz samych siebie. Ratujmy młode pokolenie, miejmy świadomość że nic nie zastąpi rodziny – apelował biskup.

Biskup zaapelował też, by czerpać z wzoru, jakim jest święty Józef i podkreślił, że od nas wszystkich, od naszych wyborów zależy, jaki będzie los diecezji kieleckiej, naszych parafii i rodzin.

Pod koniec Mszy św. biskup Jan Piotrowski zawierzył całą diecezję, rodziny i wszystkie parafie opiece świętego Józefa. Pobłogosławił też 40 kopii obrazu tego Świętego, które trafiły do wszystkich dekanatów diecezji kieleckiej, by stamtąd peregrynować od parafii do parafii. Pozostałe kopie przekazano do zakonów klauzurowych na terenie diecezji oraz do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Peregrynacja obrazu przedstawiającego podwójną trójcę: Trójcę Świętą i Świętą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa potrwa 13 tygodni, w każdej parafii Obraz będzie gościł przez jeden tydzień (od soboty do soboty).

tekst za: radio.kielce.pl