Niedziela 19 luty 2023 r.

  1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Ku trzeźwości z Kościołem”, który co roku wpisuje się w początek Wielkiego Postu. Zachęcamy do wpisywania się do  Księgi Trzeźwości.
  2. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty czas Wielkiego Postu. Msze Święte, tego dnia w naszym kościele o godz. 8.00, 10.00 i 17. 00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Taca, w tym dniu, przeznaczona będzie na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Z racji Środy Popielcowej – nie będzie nowenny do M.B.Cz.
  3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
  4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. (KKK nr 1432).
  5. Okres Wielkiego Postu to czas szczególnej refleksji nad dziełem naszego odkupienia. Każdy z nas powinien przeżywać te chwile w duchu umartwienia, pokuty i zadośćuczynienia. Okazją do tego stają się; modlitwa, uczynki pokutne, jałmużna, udział w rekolekcjach oraz nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Za udział w tych pobożnych praktykach można uzyskać odpust zupełny. Informujemy, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej, będzie odprawiane w każdy piątek, po Mszy św. o godz. 17.00. Natomiast Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17.30, a następnie wieczorna Msza św. już bez kazania.
  6. Z racji ostatniego piątku miesiąca, 24 lutego, po Drodze Krzyżowej przeżywać będziemy jeszcze krótkie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.
  7. Składamy staropolskie – Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane na potrzeby naszego kościoła.
  • Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.