Święcenia biskupie

Święcenia biskupie ks. prałata dr. Andrzeja Kalety odbędą się w sobotę, 9 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Głównym konsekratorem będzie biskup kielecki Jan Piotrowski. Współkonsekratorami będą: abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– „Jako biskup będę wypełniał swoje wcześniejsze obowiązki” – powiedział na antenie Radia Kielce biskup nominat Andrzej Kaleta. – „Byłem wikariuszem biskupim do spraw formacji stałej prezbiterów, czy kapłanów naszej diecezji. Muszą oni ciągle poszerzać i pogłębiać swoje kompetencje. Będę odpowiadał za organizowanie szkoleń, rekolekcji czy Dni Skupienia”.

Biskup nominat wybrał na swoje zawołanie „Fidelitas”, czyli wierność. Wyjaśnił, że chce przypomnieć o tej wartości, o której ludzie często zapominają. – „Dochowanie wierności, czy to w małżeństwie, czy wobec Chrystusa wymaga pewnego trudu i poświęceń. Powinniśmy być wierni także swojej historii, oraz tradycji z której wyrastamy. Niestety wielu ludzi w dzisiejszych czasach z tego rezygnuje” – stwierdził bp Kaleta.

Natomiast herb biskupi będzie nawiązywał do postaci jego patrona – świętego Andrzeja Apostoła. – „Był oddany głoszeniu Chrystusa i Ewangelii. Potwierdził to swoim życiem. Zginął na krzyżu w kształcie litery X. Taki znak znajdzie się w herbie. Będzie też rozwarta księga – symbol ewangelii”.  

Biskup nominat przyznał, że pasjonuje się starodrukami i książkami, ale także sportem i turystyką. Najbardziej lubi wędrówki po niezbyt wysokich górach, którym oddawał się pełniąc funkcję ojca duchownego kleryków.