Niedziela 19 marca 2023 r.

Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

 1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 17.30. Bezpośrednio po „Gorzkich Żalach” Msza św. bez homilii. Zachęcamy do licznego udziału w tym wielkopostnym nabożeństwie.
 2. W tym roku, wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół obchodzi uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej o godz. 17.00 tego dnia przez Jego wstawiennictwo będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej parafii i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
 3. W środę, przed wieczorną Mszą św. cotygodniowa nowenna do M.B.Cz.
 4. W piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r.
  w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady
 5. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i 17.00.
 6. W sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Wzywając orędownictwa Maryi, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.
 7. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
 8. Za tydzień i w kolejną niedzielę (26 marca i 2 kwietnia) do puszek przy stopniach ołtarza, będą zbierane ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
 9. Na wzór świec bożonarodzeniowych, „Caritasu” rozprowadzamy wielkanocne baranki w cenie 8 zł. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na cele charytatywne.
 10. Składamy staropolskie – Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane na potrzeby naszego kościoła.
 • Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

Inne ogłoszenia!

Oratorium przy parafii Krzyża św. w Kielcach, w dniach 24-26 marca br. organizuje rekolekcje dla kobiet. Szczegółowe informacje podane są na plakacie w gablocie oraz stronie internetowej parafii św. Krzyża. Zachęcamy Panie do udziału w tym wydarzeniu.