I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2023

W dzisiejszą, pierwszą niedzielą Adwentu, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczynamy okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

 1. W tym czasie ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Dlatego zapraszamy wszystkich na Msze Święte roratnie o godz. 6.00. To zaproszenie kierujemy do wszystkich dzieci, szczególnie pierwszokomunijnych oraz młodzieży. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.
 2. Jutro, 4 grudnia, przypada wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko.
  W modlitwie polecajmy ich trudną i bardzo niebezpieczną pracę.
 3. W środę, 6 grudnia w liturgii wspominamy św. Mikołaja, biskupa Myry żyjącego w III i IV wieku, który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością
  o potrzeby materialne bliźnich. Za jego przykładem obdarowujemy się drobnymi upominkami, które są wyrazem naszej miłości i przyjaźni. Przed wieczorną Mszą św. nowenna do Matki Boskiej Częstochowskiej.
 4. W czwartek, 7 grudnia, wspominamy św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. Jednocześnie jest to pierwszy czwartek miesiąca więc dziękujemy za dar Eucharystii
  i kapłaństwa. Pragniemy się modlić o nowe, święte i liczne powołania do służby Bożej. Po Mszy o godz. 18.00, odbędzie się modlitewne nabożeństwo tzw. „Godzina Święta”. Serdecznie zapraszamy.
 5.  Nowennę, przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, od jutra przeżywać będziemy na Mszy roratniej o godz. 6.00. Natomiast główną uroczystość  obchodzić będziemy w piątek, 8 grudnia. W tym dniu będziemy prosić Maryję o pomoc w walce z pokusami i grzechem, o pomoc w walce o czystość serca oraz o pokorne poszukiwanie i pełnienie woli Bożej w życiu. Z tej racji zachęcamy do udziału w indywidualnym, modlitewnym czuwaniu od godz. 12.00 – 13.00 w tzw. „Godzinie łask dla całego świata”. Więcej informacji o tym w gablocie. Tego dnia Msze Święte w naszym kościele o godz. 6.00 i 18.00. Na Mszę św. wieczorną zapraszamy szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii św. i ich rodziców. Na tej Mszy św. dzieciom, zostaną poświęcone i nałożone medaliki Niepokalanej. Po zakończeniu spotkanie organizacyjne z rodzicami.. W ów piątek, z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia, nie obowiązuje nas piątkowy post jakościowy.
 6. W przyszłą niedzielę modlitwą i ofiarą do puszki wspomagamy Kościół na Wschodzie.
 7. Na Mszy św. o godz. 8.00 zostały poświęcone opłatki, w które można zaopatrzyć się w zakrystii. W tym roku również nie będą roznoszone po domach.
 8. Na stoisku w kaplicy Bożego Miłosierdzia można nabyć świecę „Caritas”, w cenie 10 zł. oraz kalendarz misyjny w cenie 8 zł.
 • Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, która znajduje się przed ołtarzem.