Zmarł Ks Bp Kazimierz Ryczan

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 13 września 2017 r.  (w 79 roku życia, w 55 roku kapłaństwa i w 25 roku biskupstwa) po długiej i ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, odszedł do Pana Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, biskup senior diecezji kieleckiej.

Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego t939 r. w Żurawicy koło Przemyśla, w rodzinie Stanisława i Joanny. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. Świecenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk ks. biskupa Franciszka Bardy. Po Święceniach posługiwał w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w I976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

Biskupem kieleckim został mianowany 17 lipca 1993 r. kanonicznie objął diecezję w dniu 9 września 1993 r. W dniu 11 września 1993 r. miała miejsce uroczystość konsekracji Księdza Biskupa, W liście inauguracyjnym skierowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich wierzących diecezji kieleckiej, odczytanym w kościołach diecezji kieleckiej, Ksiądz Biskup napisał: ,,chciałbym, abyśmy  w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”. Od tego momentu te trzy elementy: Krzyż, Maryja i Wspólnota stały się kluczem do zrozumienia Jego posługi biskupiej w Kościele Kieleckim, którą pełnił przez 2l lat. Od 11 października do 28 listopada 2014 r., tj. do czasu mianowania nowego biskupa, był Administratorem Apostolskim  Diecezji Kieleckiej.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego  biskupa seniora Kazimierza Ryczana rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 18 września – poinformował ks. dr Mariusz Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Mszy będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Trumna z ciałem biskupa zostanie przywieziona do Domu Biskupiego w poniedziałek, 18 września o godz. 16.00. Przed godz. 17.00 wyprowadzona zostanie do Bazyliki Katedralnej w Kielcach, tam odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczył będzie były metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Po Mszy rozpocznie się modlitewne czuwanie, które potrwa do godz. 21.00.

Uroczystości pogrzebowe we wtorek, 19 września rozpoczną się o godz. 13.00 przewiezieniem trumny do kościoła św. Trójcy przy Wyższym Seminarium Duchownym. Odprawiona tam będzie modlitwa różańcowa w intencji zmarłego księdza biskupa.

O godz. 14.00 nastąpi wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej, gdzie o 15.00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po Mszy trumna złożona zostanie w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w krypcie Biskupów Kieleckich pod prezbiterium.

Boże, Ty obdarzyłeś biskupią godnością swojego sługę biskupa Kazimierza i dałeś mu udział w kapłaństwie Apostołów, * włącz go na wieki do ich społeczności. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.